
Regjeringen må ikke fjerne strømstøtten for 300.000 husholdninger med fjernvarme
NBBL er ikke overrasket over at NVE foreslår et prisgulv som sikrer fjernvarmeselskapene, men er skuffet over at NVE ikke setter et pristak som gir folk trygghet. NBBL mener at forslaget fra Vista Analyse, der prisen for fjernvarme settes lik en lokal varmepumpeløsning, er mye bedre. Forslaget til NVE tar mer hensyn til fjernvarmeselskapenes inntjening enn husholdningenes kostnader.
- 22.6 Les om saken i E24
- 24.6 Les om saken i Nettavisen
Så mye mer må fjernvarmekunder betale
Uten pristak på fjernvarme, og når strømstøtten forsvinner, må fjernvarmekunder betale tusenvis av kroner mer enn strømkunder. For en husholdningskunde med månedsforbruk 2500 kWh til oppvarming i en vintermåned med spotpris 3,00 kr/kWh vil ny prismodell bety følgende energikostnader:
- Strømkunde: 2.500 x 1,12 = 2800 kr (inkludert 4700 kr i strømstøtte)
- Fjernvarmekunde: 2500 x 1,80 = 4500 kr
Konsekvenser for fjernvarmekunder ved NVEs forslag
Priser pr kWh (inkl. mva.)
Strømpris | Strømstøtte ved el-bruk | Strømpris etter støtte ved el-bruk (Fjernvarmepris i dagens regulering) | Ny fjernvarmepris | Økt pris for fjernvarme |
0,50 kr | 0 | 0,50 kr | 0,50 kr |
|
1,00 kr | - 0,08 kr | 0,92 kr | 1,00 kr | 0,08 kr |
2,00 kr | - 0,98 kr | 1,02 kr | 1,40 kr | 0,38 kr |
3,00 kr | - 1,88 kr | 1,12 kr | 1,80 kr | 0,68 kr |
4,00 kr | - 2,78 kr | 1,22 kr | 2,20 kr | 0,98 kr |
5,00 kr | - 3,68 kr | 1,32 kr | 2,60 kr | 1,28 kr |
Fjernvarmekunder betaler allerede mer for energi enn strømkunder
Husholdninger med fjernvarme betaler allerede nå mer for energien enn strømkundene, også med dagens prisregulering.
Ekstrakostnader for fjernvarmekundene knytter seg til:
- Varmetap i kundenes anlegg, som kan være mellom 10 og 30 prosent
- Måling, avregning og fakturering av varmen internt i et boligselskap, som kan gi husholdningene med fjernvarme en ekstraregning på 1000-1500 kroner i året. Denne kostnaden er inkludert i strømprisen.
- Høyere pris på strøm, pga. ny nettleiemodell med høye fastledd/kapasitetsledd, som gjør at kunder med lavt forbruk betaler en forholdsmessig mye høyere nettleie pr. kWh enn kunder med høyt forbruk. Virkningen av dette kan være opptil 50% høyere strømpris for kunder med lavt forbruk.
NBBLs motforestillinger
NVE har foreslått en ny prismodell for fjernvarme, som setter en ny øvre grense for prisen fjernvarmeselskapene kan ta, samtidig som det innføres et gulv for å sikre at fjernvarmeselskapene ikke må følge prisingen i strøm-markedet ved svært lave strømpriser.
NBBL er spesielt bekymret for at modellens øvre pristak gir fjernvarmekundene store ekstrakostnader. Dagens strømstøtte slår inn ved spotpris på 73 øre/kWh, og sikrer både strømkundene og fjernvarmekundene 90% kompensasjon over denne prisen.
Forslag til ny fjernvarmepris innfører en skjerming på spotpris først ved 100 øre/kWh, og sikrer fjernvarmekundene kun 60 % kompensasjon over denne prisen. Det vil i realiteten bety at fjernvarmekundene må betale mer enn strømkundene i perioder med høye kraftpriser. Høye kraftpriser opptrer stort sett om vinteren når det er kaldt, og forbruket i husholdningene er som høyest.
Dagens fjernvarmepris referer seg ofte til midlere spotpris på kraft over en måned. NVE nye prisforslag innfører timesmåling, tilsvarende spotpris på strøm som de fleste husholdningene velger i sine strømavtaler.
Les også: Forbrukerrådet, historiske strømpriser spot, med og uten strømstøtte
Fakta
- Fjernvarmeselskapene leverer ca 1,7 TWh til husholdninger. Det tilsvarer ca. 300.000 leiligheter.
- De fleste husholdningene er pålagt fjernvarme gjennom tilknytningsplikt, og har ingen mulighet til å bytte mellom ulike fjernvarmeselskap, slik strømkundene har.
Norske fjernvarmeselskap har relativt god lønnsomhet med dagens prisregulering.