
70 år med boligbyggelag på Kongsvinger
70 årsdagen markert for tidligere og nåværende ansatte og styremedlemmer, tillitsvalgte i de ulike borettslagene som er tilsluttet KOBBL og sentrale samarbeidspartnere. Blant gjestene var direktør Thor Eek i NBBL
Kongsvingers ordfører Sjur Strand kom også. Han er arvelig «belastet» siden hans far, den mangeårige ordføreren og deretter rådmannen Norvald Strand, var svært sentral i utviklingen av KOBBL og byen gjennom gullalderen på 1960- og 70-tallet.
Feiring med tre hovedtemaer
Administrerende direktør i KOBBL, Sven O. Nylænder (bildet), forteller at tre hovedtemaer preget mandagskveldens feiring:
Boligbyggelagets historie, mennesker som vil opptre som tidsbilder gjennom de sju tiårene, og by- og regionutvikling.
- Vi viserdet som er skjedd gjennom disse 70 årene, både i form av tekst, bilder og film, forklarer han.
Famtida ser lys ut
- Selv om vi ikke bygger så mye nå lenger, er vi ikke redde for framtida til KOBBL. Vi vil fortsatt være her og levere gode tjenester med fokus på vedlikehold av boligmassen og vi er superopptatt av heis, noe vi har vært i mange år, sier Nylænder.
- Vi vil også fortsatt være en aktør lokalt med tanke på byfesten,
som har vært en kjempesuksess de årene den har vært holdt, samt andre ting som skjer i byen vår, sier Sven O. Nylænder.
KOBBL-sjefen Sven Nylænder var vert for nær hundre gjester:

Om Kongsvinger og Omegns Boligbyggelag (KOBBL)
KOBBL ble stiftet 14. desember 1945 og har i dag over 7000 medlemmer. Boligbyggelaget forvalter om lag 3000 boliger fordelt på cirka 80 boligselskaper. Om lag 60 prosent av beboerne i Kongsvinger sentrum bor i borettslagsleiligheter, og dette skal være norgesrekord.
Mer å lese om Kongsvinger og Omegns Boligbyggelag (KBBL)
Kilde: Glomdalen og KOBBL
Foto:
Kake: Marianne Brandborg Hansen, KOBBL
Festbilde:Heidi Bjørnstad , KOBBL