
Hvordan er det å jobbe med interessepolitikk i NBBL?
Ketil Krogstad er opprinnelig sivilingeniør, og kom til NBBL etter en lang karriere innenfor bygg og offentlig forvaltning, blant annet som bygningssjef i Bærum kommune og avdelingsleder i Direktoratet for byggkvalitet.
I dag jobber han som spesialrådgiver med energi, plan- og bygg som særlige ansvarsfelt.
– Vår oppgave er jo å skape resultater og å ivareta interessene til boligbyggelagene, som i mange tilfeller er langt fremme når det gjelder møtet mellom behovet for flere boliger på den ene sida, og klimakrisa, miljøutfordringer og energispørsmål på den andre. Andre boligbyggelag trenger at vi går foran, samler inn relevant kunnskap og kommer opp med politiske løsninger.
Påvirker politikken
Et eksempel er hvordan Ketil og kolleger jobbet med regjeringens handlingsplan for energieffektivisering av bygg.
– Høsten 2023 oppnådde vi et kjempegodt resultat med en økning til 3,5 milliarder kroner til energieffektivisering i bygg, i samarbeid med en rekke andre organisasjoner. Dette er penger som borettslag og sameier kan bruke til kartlegging og investeringer for å redusere energibruken. Med andre ord: et veldig matnyttig og helt avgjørende arbeid for at norske husholdninger kan bidra i det grønne skiftet, forteller Ketil.
– Helt konkret: Hvordan jobber NBBL for å påvirke interessepolitisk innen energi, klima og miljø, Ketil?
– Vi henter inn praktiske erfaringer fra boligbyggelagene, og kobler ofte deres kunnskap og erfaring med utredninger vi selv eller andre fagmiljøer gjør. I tillegg har vi kontakt med direktorat, departement og Stortinget for både å påvirke utfallet i en sak, men også for å undersøke eksisterende kunnskapsgrunnlag og politiske vurderinger. I tillegg er det veldig viktig å faktisk utvikle forslag til løsninger; vi må rett og slett foreslå endringer i virkemidler, slik som økonomiske insentiver eller reguleringer. Så er det å kommunisere hva problemet og løsningen er, hvor vi samarbeider tett med NBBLs kommunikasjonsavdeling.
Tverrfaglig arbeidsmiljø
Han forteller at en stor del av jobben er å jobbe aktivt med formidling i media, fagpresse og sosiale medier, og at man som spesialrådgiver ofte samarbeider med NBBLs administrerende direktør og kommunikasjonsrådgivere om dette.
Avdelingen for interessepolitikk og juss har dessuten et tverrfaglig miljø, hvor Ketil har kolleger som er advokater, samfunnsøkonomer og statsvitere.
Ketil og hans avdeling jobber også sammen med avdeling for kompetanse og utvikling med å spre fagkunnskap, kompetanse og gode løsninger i boligbyggelagene, som i dag teller 35 stykker over hele landet med over 1,3 millioner medlemmer.
Her finner du en oversikt over NBBLs ansatte, og hva vi jobber med.
En selvstendig jobb med mye ansvar
Ketil trekker fram at han i sin jobb har stor mulighet for å påvirke eget arbeid, utvikle egne arbeidsoppgaver og lede prosjekter.
– Ingen dag er helt lik. Vi kommer over stadig nye saker og utfordringer som gjelder bolig og boligbygging. Man må være ganske allsidig i denne jobben!
Knytte nettverk og eksterne samarbeid
Ketil er fornøyd med å ha en jobb som krever at han hele tida må holde seg faglig og politisk oppdatert.
– Jeg liker også muligheten for å knytte kontakter og bygge nettverk mot myndigheter, andre organisasjoner og boligbyggelag. Vi i NBBL møter statsråder, statssekretærer, partigrupper og stortingskomiteer for informasjon og påvirkning. Og vi er del av rundt 10–15 forskjellige politiske nettverk, hvor vi noen ganger har en mer fremtredende, andre ganger en mer tilbaketrukket, rolle, sier han.
NBBL arrangerer seminarer, kurs og frokostmøter månedlig. I august deltar Ketil sammen med flere kollegaer på Arendalsuka, og han forteller at målrettet arbeid i dette forumet har gitt resultater:
– For fem år siden var vi mer tilskuere enn aktive påvirkere. Men nå deltar vi på flere arrangementer og arrangerer en egen «Boligdag» sammen med Arendal Boligbyggelag, og får flere tilbud om deltakelse enn vi kan svare ja til.