
Onsdagsutsynet uke 12
Uken som var:
Inflasjonen avtok i februar
Tolvmånedersveksten i konsumprisene avtok i februar, etter å ha økt både i desember og januar. Kjerneinflasjonen, målt ved KPI-JAE, var 3,0 prosent i februar, ned fra 3,4 prosent i januar. Dermed er konsumprisveksten tilbake på nivået den har ligget og vaket rundt i store deler av fjoråret. Faren for at renten settes opp på Norges Banks rentemøte neste uke, er etter vår vurdering liten. Så langt i år har inflasjonen likevel vært en god del høyere enn ventet av sentralbanken. I desember i fjor anslo Norges Bank en tolvmånedersvekst i KPI-JAE på 2,6 prosent i februar, altså en god del lavere enn fasit. Det er med andre ord duket for en oppjustering av rentebanen i neste uke. Men foreløpig holdes nok styringsrenten uendret, og sannsynligvis blir det ikke anslått rentekutt i inneværende år.


Teknisk beregningsutvalgs oppdaterte prognoser
Det tekniske beregningsutvalget for inntektsoppgjørene publiserte 13. februar sin foreløpige. Rapporten er viktig faktagrunnlag for lønnsoppgjørene. Fredag i forrige uke kom utvalget med sin oppdaterte inflasjonsprognose for 2026, som varslet. Utvalget anslår nå konsumprisveksten til å bli 3,2 prosent i inneværende år. Det er en oppjustering på 0,2 prosentpoeng fra anslaget i den foreløpige rapporten.
I pressemeldingen skriver de at oppjusteringen av KPI skyldes økte energipriser og forventninger om høyere prisvekst utenlands som følge av krigsutbruddet i Midtøsten. Krigen i Midtøsten bidrar til økt usikkerhet.
I det oppjusterte anslaget har utvalget lagt til grunn at den importveide kronekursen styrker seg 4,1 prosent, og at oljeprisen øker med 11,2 prosent i 2026. I februar anslo til sammenligning TBU et fall i oljeprisen på 5,5 prosent og en styrking av kronen på 1,8 prosent.
Byggekostnadene øker fortsatt
Byggekostnadene for boligbygg har økt med 4,3 prosent de siste 12 månedene, ifølge SSBs byggekostnadsindeks for februar. Til sammenligning har bruktboligprisene økt med 2,9 prosent i samme periode.
De tolv siste måneden har prisen på materialer og arbeidskraftskostnader økt om lag like mye, henholdsvis 4,2 og 4,1 prosent.

Lav boligbygging
Igangsettingstillatelsene for nye boliger økte i februar, ifølge SSB, etter å ha falt måneden før. De siste 12 månedene har det blitt gitt i alt 20 764 tillatelser. Som figuren under viser har igangsettingene tatt seg gradvis og sakte opp fra bunnpunktet for ett år siden. Likevel er byggeaktiviteten på et svært lavt nivå. Ferdigstillelsene har fortsatt å falle, og de siste 12 månedene har det blitt fullført bare 18 700 boliger.
Med et mer seiglivet inflasjonsbilde og større usikkerhet rundt den videre utviklingen, er renteforventningene i markedet oppjustert mye den siste tiden. Dette svekker også utsiktene for vekst i boligbyggingen. I SSBs siste konjunkturrapport som kom i dag, anslås boliginvesteringene å øke med 11 prosent fra 2025 til 2028. Dette er en nedjustering fra 16 prosent i deres anslag fra desember i fjor.

Uken som kommer
Norges Banks regionale nettverk
Torsdag denne uka får vi førstekvartals-rapporten fra Norges Banks regionale nettverk, der over 400 kontaktbedrifter spørres om den økonomiske utviklingen og utsiktene. Bedriftenes vurdering av markedssituasjonen er et viktig grunnlag når Norges Bank skal vurdere veien videre for rentesettingen. Forrige rapport fra desember i fjor viste at kapasitetsutnyttingen hadde falt litt, til et litt enn den historiske normalen. Samtidig ventet bedriftene positiv, men litt avtakende produksjonsvekst fremover. Siden da har som nevnt inflasjonsutsiktene tatt seg litt opp. Samtidig har den økonomiske utviklingen vært nokså tråd i med Norges Banks anslag. Dersom rapporten denne uke tegner et sterkere bilde av norsk økonomi vil det bli en ekstra tyngde på vektskålen i retning av å heve rentebanen.
Hilde Midsem
Sjeføkonom i NBBL
Tlf. 984 886 43