
Sterke forventninger til boligprisene i 2026
Klar forventning til boligprisvekst det neste året
I desember ventet 69 prosent av husholdningene at boligprisene skal øke det neste året, litt flere enn i november. Et klart flertall av disse tror prisene vil stige litt, mens om lag 7 prosent forventer en kraftig prisøkning.
– Når husholdningene forventer høyere boligpriser og lavere lånekostnader gir det grunn til å hoppe ned fra gjerdet dersom man planlegger boligkjøp, og kanskje tør man å strekke seg litt ekstra i budrunden. Dette er én av flere faktorer som peker mot at boligprisene skal videre oppover de kommende månedene, sier Hilde Midsem, sjeføkonom i NBBL.
Boligprisforventningene er klart høyest i Oslo, der 8 av 10 venter boligprisvekst det neste året. Også i Troms, Rogaland, Vestland og Akershus er boligprisforventningene høyere enn gjennomsnittet for landet. Østfold, Telemark og Nordland er fylkene med laveste boligprisforventninger, men også her venter et klart flertall at boligprisene skal øke det neste året.

Tror boligprisene øker om lag 6 prosent i 2026
– Utviklingen i bruktboligmarkedet har vært nokså frisk de siste månedene, med sesongmessig sterk prisvekst og mange omsetninger. De to rentekuttene fra Norges Bank tidligere i år har gitt fart i markedet, og det er sannsynlig at denne effekten fortsetter noen måneder til. Vi venter at økt kjøpekraft, lavere renter og sterk tro på boligprisvekst bidrar til at boligprisene øker om lag 6 prosent i 2026, sier Hilde Midsem, sjeføkonom i NBBL.
Fortsatt tro på lavere renter
Mange husholdninger venter fortsatt at boliglånsrentene skal videre ned. I desember svarte 46 prosent av husholdningene at de tror boliglånsrenten vil være lavere ett år frem i tid. 20 prosent tror rentene skal øke, mens 34 prosent venter at de holder seg på dagens nivå. Renteforventningene har variert mer enn boligprisforventningene hittil i år. Troen på rentekutt har avtatt noe utover høsten.
Høyt boligmarkedsbarometer
Boligmarkedsbarometeret falt noe de tre foregående månedene, men økte litt i desember. Høyere boligprisforventninger og lavere renteforventninger drar barometeret opp, mens noe lavere jobbtrygghet demper oppgangen.