Styreleder Kjell Svaleng opplevde en gledens dag da generalforsamlinga sa ja til heis. Nå blir Ranheim Borettslag i sentrum av Mo i Rana det første borettslaget på Helgeland, ja kanskje også i hele Nord-Norge, som får ettermontert heis for beboerne.
Ranheim Borettslag i Mo i Rana er kanskje det første borettslaget i Nord-Norge som etterinstallerer heis (foto: MOBO).
- Jeg kan anta at vi er det første borettslaget her i Nordland som får ettermontert heis.
Det sier en nøktern styreleder Kjell Svaleng i Ranheim Borettslag. Nå blir det en ny hverdag for beboerne i de 31 leilighetene fra 1961. Mange års planlegging har endelig gitt resultater.
- Vi starta opp med friske planer for åtte år siden. Vi visste da at andre hadde oppnådd gunstige tilskuddsordninger hos Husbanken tidligere. Opp mot femti prosent. Men dette var en ordning som ble tatt vekk da vi kom oss på banen for å søke tilskudd. Nå håper vi på noe hvertfall. Alle monner drar på et såpass stort økonomisk løft som dette, sier Svaleng.
De to boligblokkene på det som engang ble kalt for ”Fjøstomta” i sentrum av Mo ble oppført i 1961. Med trapper ute fra gateplan og fem trinn også opp til første etasje, og nokså smale trapperom sammenlignet med dagens byggestandard.
Nå blir det montert heiser i alle de fire oppgangene, som også gir adkomst til kjelleretasjen, samt ramper slik at det bare er å trille rett inn med rullestol eller rullator om noen skulle ha behov for det.
- Ethvert trappetrinn er et hinder hvis beina svikter. Vi ønsker at det kan være bra å bo her for alle, uansett alder. Mange har snust på leilighet her, men har slått det ifra seg på grunn av mangel på heis. Etter en grundig oppussing utvendig de siste årene, med etterisolering av yttervegger og vindusskifte er det ekstra hyggelig å kunne tilby også heis. Vi regner med en tusenlapp i ekstra kostnad på månedsleien. Det var så godt som enstemmig flertall for heis, så dette er absolutt noe som beboerne ønsker veldig sterkt, sier Svaleng.
Selve heisen utgjør bare en fjerdedel av kostnadene, ettersom mange andre forandringer også må til. Det største arbeidet er å lage plass for heisen, noe som betyr at mye betong må fjernes. Bl.a. må søppelsjaktene, som ikke har vært i bruk på mange år, fjernes for at trappene skal bli brede nok.
I tillegg er det en del arbeid ute som må gjøres for at alt skal være funksjonelt. Vegen omkring inngangspartet må utvides, og ramper for rullator / rullestol må på plass. Noen av beboerne må sannsynligvis også flytte ut noen dager mens arbeidet pågår.
- Det som nå gjenstår før vi kan sette i gang, er en del planlegging sammen med aktuelle entrepenører. Vi regner med et langt år med mye bråk og betongboring før alt er på plass. Men en slik anleggsperiode må vi kunne leve med, sier styreleder Kjell Svaleng i Ranheim Borettslag, som ser fram til å trykke på heisknappen når alt omsider er på plass.
Artikkelen ble opprinnelig skrevet for medlemsbladet Bo&Lev på Helgeland
Skrevet av: Trond Kenneth Larsen