Tanzania: Selvbygging og slumforbedring, boligmikrofinans og tekniske tjenester

Tanzania: Selvbygging og slumforbedring, boligmikrofinans og tekniske tjenester
NBBL har siden 2003 samarbeidet med WAT Human Settlement Trust (WAT HST) i Tanzania. Arbeidet har vært finansiert med midler fra Norad og fra NBBLs fond for utviklingssamarbeid.

Boligutvikling
WAT HST har drevet utstrakt informasjons- og lobbyvirksomhet om boligspørsmål, bidratt med organisering av boligkooperativer og teknisk tjenester ved forbedring og nybygging av hus og prøvd ut mikrofinans for boligbygging.

Eiendom
WAT HST har administrert oppmåling av 1400 tomteparseller i det uformelle bosettingsområdet Hanna Nassif i Dar-es-Salaam. Beboerne er nå i gang med å søke myndighetene om å få utstedt skjøte på tomta si.  Dette er et nybrottsarbeid og det første i sitt slag i et tett byområde i Tanzania. WAT HST har påtatt seg et tilsvarende arbeid som betalt oppdrag for Verdensbanken i nye uformelle byområder.

Habitat Forum Tanzania
WAT HST  har initiert og hatt sekretærfunksjon for Habitat Forum Tanzania (HAFOTA), med formål å påvirke myndighetenes bolig- og bosettingspolitikk. Forumet blir nå finansiert av Swedish Co-operative Centre.

Finansiering
WAT HST bidro i 1998 til oppstart av WAT SACCOS (Savings and credit co-operatives), et spare- og lånekooperativ  (Sparebank) som har hatt stor suksess, og som holder til i samme bygning som WAT.

WAT HST har således demonstrert resultater og har fra 2009 oppnådd en kontrakt med Financial Sector Deepening Trust (FSDT), et nasjonalt fond i Tanzania, om støtte til et større pilotprosjekt på boligmikrofinans i kombinasjon med tekniske tjenester. FSDT bidrar bl.a. med garanti for å få tilgang til lånekapital i lokale banker. 

Dette innebærer en ny fase med full fokus på boligbygging og utbedring. Innsatsen deles nå mellom tekniske tjenester og boligmikrofinans, hvor WAT HST står for mobilisering, organisering og tekniske tjenester, og WAT SACCOS står for spare og lånevirksomhet.

WAT HST og WAT SACCOS har som mål å komme opp i 700 boliglån i 2012 og flere tusen i 2014. Ved utgangen av 2011 hadde de utstedt rundt 600 boliglån og hadde over tusen aktive sparere. WAT HST tar en viss prosent av lånebeløpet i honorar for sine tekniske tjenester, og WAT SACCOS beregner en rente som er utgiftsdekkende. WAT SACCOS har allerede god likviditet. WAT HST forventes å være selvfinansiert i løpet av noen år.

Gi din vurdering: Article Rating
Viser 0 kommentarer

Navn (påkrevet)

E-post (påkrevet)

Hjemmeside