Nye EU-regler for byggevarer

18. januar vedtok EU-parlamentet et nytt regelverk for byggevarer. Mer synlig merking av giftige stoffer er av de ting som nå kan bli innarbeidet.

De nye reglene innføres som en revidering av det eksisterende byggevaredirektivet  som samtidig endres til "forordning" for å sikre en mer likeartet implementering i de ulike EU-landenes nasjonale lovgivning.

Regional- og kommunalråd Jan Edøy i den norske EU-deleasjonen rapporterer at "norske myndigheter vil vurdere om forordningen anses å være EØS-relevant"; noe som må antas å være nokså åpenbart.

Tydelig CE-merking
De nye reglene krever blant annet bedre og mer synlig merking av byggevarer for å ivareta helse- og sikkerhetsstandarder for bygningsarbeidere og andre brukere. Europakommisjonen er bedt om å fremme en rapport om hvilken type informasjon som kreves for de farlige stoffene.

EUs medlemsland skal også utpeke såkalte "nasjonale kontaktpunkt" for å fremme produktinformasjon om byggevarer og bruken av dem. Tjenesten skal være kostnadsfri og kontaktpunktene skal være upartiske i prosessen med å oppnå kvalitetssikring gjennom CE-merkingssystemet (communate europeenne).

CE-merking av byggevarer blir nå obligatorisk i alle land. Før ble dette sett på som frivillig, noe som har medført at fem land, deriblant Norge, ikke har krevd CE-merking.
 
Om CE-merking

Hvordan følges forordningen opp?
Byggevareforordningen skal formelt vedtas av Rådet før den skal offentliggjøres og implementeres. Deler av forordningen trer ikke i kraft før 1. juli 2013; dette for at produsentene av byggevarer skal få tid til å tilpasse seg det nye regelverket. Ansvarlig departement for å gjennomføre forordningen i Norge er Kommunal- og regionaldepartementet.

Departementet vil utarbeide et såkalt "EØS-posisjonsnotat" som første ledd i å gjøre forordningen til en del EØS-avtalen. Når dette er på plass, vil forordningen i tilfelle bli gjennomført i norsk rett gjennom teknisk forskrift til plan- og bygningsloven.

Nærmere omtale av saken på den norske EU-delegasjons hjemmeside

Om saken og saksgangen på EU-parlamentets hjemmeside

Gi din vurdering: Article Rating
Viser 0 kommentarer

Navn (påkrevet)

E-post (påkrevet)

Hjemmeside